Já, fashion a má značka oblečení?

Spousta lidí se poslední dobou ptá, kdy zas vytvořím něco nového, jak jsem se k tomu vlastně dostal, proč jsem si vybral zrovna oděvní školu apod. Zkusím tu tedy v krátkosti shrnout alespoň pár informací.

Jak jsem se vlastně dostal k fashion?

Vymýšlet a dělat vlastní oblečení by jeden z mých snů už od dětství. Máma měla doma šicí stroj a celkem aktivně šila (i na zakázku) a často jsem jako dítě trávil čas pozorováním, jak tvoří střihy, stříhá látky, špendlí a šije. Když nebyl nikdo doma, občas jsem tajně, aby to nevěděla, zkoušel vlastní výtvory. Jenže těch snů bylo maličko více a krom oblečení (v té době bych to nenazýval módou) jsem se také zajímal o hudbu. V necelých 18 letech se mi začala celkem slibně rozjíždět DJská kariéra, které jsem věnoval veškerý volný čas i zájmy a móda šla tudíž stranou.

Až po několika letech, v době, kdy byly mé nejlepší DJské časy jsem si řekl, že by nebylo špatné mít nějaké vlastní věci (merch) s mým jménem. Tak vznikla i první kolekce, která čítala hlavně trička, tašky a pár doplňků a ty jsem představil na přehlídce v rámci jedné z mých parties. Protože jsem se nechtěl spokojit jen s tričky a merchem, začal jsem se opět více zajímat o oděvní obor a vyvrcholilo to studiem na oděvní vysoké škole. Mezitím se povedlo vytvořit pár menších kolekcí a vzhledem k času, který mi bralo jak šití, tak i škola, to znamenalo, že jsem po letech skončil s DJováním.

Proč už dlouho nebyla nová kolekce?

Začalo to nějak na přelomu roku 2015/16, kdy už byly připraveny návrhy kolekce Spring / Summer 2016. Postupně se připravovaly materiály, střihové šablony a byly ušity první modely. Mezitím ale ve škole začal další semestr, ve kterém jsem měl zapsáno 9 předmětů a k tomu zadání semestrálních prací, kterých bylo nakonec asi 10, což vycházelo na přibližně jednu týdně. Kdo psal někdy seminárky, asi ví, kolik času to sebere. Jelikož jsem byl na celou výrobu kolekce jen já sám a protože se v tomto státě nedá vlastní tvorbou moc uživit (hlavně v začátcích), musí mít člověk k tomu všemu ještě buďto velké úspory, sponzory, nebo stálé zaměstnání (což je i můj případ). Díky těmto všem okolnostem se stalo, že najednou nezbyl na tvorbu žádný čas a začalo neustálé přesouvání termínů, čímž se z plánované kolekce Spring / Summer stala Late Summer a nakonec Pre-Fall. Jedinou výhodou rozpracovaných materiálů ke kolekci bylo, že se některé střihy a konstrukce daly použít k obhajobě práce z předmětu Modelování oděvů, kterou se mi povedlo dát za jedna.

Odložení kolekce pro mě sice znamenalo úspěšné složení zkoušek a zakončení 2. ročníku, ale dlouhá „tvůrčí nečinnost“ ve finále způsobila značný úbytek sledujících (followers) na sociálních sítích a v neposlední řadě i podpory ze strany přátel a kamarádů, což jsem celkem špatně nesl. Přepracovanost a tento řekněme propad zájmu a podpory nakonec na začátku prázdnin přispěl k mému rozhodnutí dát si od oděvů a šití na nějaký čas pauzu. Tu jsem plánoval nejprve na jeden měsíc, ale bohužel „tvůrčí krize“ jaksi nepolevovala a nechuť znovu začít se táhla vlastně celé prázdniny, což mělo za následek i propásnutí termínu pro Pre-Fall kolekci. Nicméně i na špatném se dá najít něco pozitivního. Získal jsem tak čas přemýšlet a uvědomit si, že tímto způsobem to opravdu nejde.

skicy2-e1492962108163.jpg

Co plánuji dál?

Díky prázdninám a času na přemýšlení jsem nakonec vymyslel několik změn, které budou méně náročné na čas a také stihl přes zimu vybudovat nový domácí ateliér. Do budoucna plánuji upustit od klasického konceptu kolekcí Jaro – léto – podzim – zima, které jsou náročné na přípravu a nakonec stejně po jednom focení nebo přehlídce skončí někde v krabicích či ve skříni, aniž by se daly do výroby, natož prodaly. Tento koncept si mohou dovolit zavedené značky nebo návrháři, ale ne začínající „startup“, který má omezené časové kapacity a zdroje. Aktuálně proto plánuji tvořit nárazově věci v malých kolekcích, obsahujících jen cca 2-3 kusy a na toto je připravit k distribuci. Už to ale asi nebudou jen klasické vaky a tašky. Je potřeba se posunout dál a doufám, že výsledek bude už trochu vyšší level. Malý náznak jsem představil na podzim 2016 v krátkém videu a lookbooku.

fw2016

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s