One day trip – Brusel

Poslední dobou mé cesty překonaly, co do četnosti, týdenní frekvenci příspěvků na mém blogu. Minulý čtvrtek jsem navštívil další město z mého travel plánu, kterým byl Brusel. Hlavní město Belgie jsem zvolil spíše díky akčním letenkám a nepatřilo zrovna mezi mé vysněné lokality.

Brusel_street

Do Bruselu je to přibližně hodina letadlem z Prahy a České aerolinie, s nimiž jsem letěl, létají na letiště Zaventem, které je cca 20 minut vlakem od centra. Létá sem také Ryanair, ten vás ale dopraví na vzdálenější letiště Charleroi.

zaventem.jpg

Při mé návštěvě jsem měl štěstí na počasí, přestože tu skoro celý týden pršelo, zrovna v den mé návštěvy bylo příjemných 20 stupňů a odpoledne dokonce vylezlo sluníčko. Tentokrát jsem neměl na seznamu moc míst, takže plánované objížďky jsem stihl za dopoledne a díky tomu vyšel čas i na oběd a nákupy.

Maneken piss Brussels

Co jsem určitě nemohl vynechat, bylo Atomium, které je pro spoustu místních jen plechovou obludou, ale pro mě jedno z top míst. V kouli nahoře je dokonce vyhlídková restaurace (tam jsem ale nakonec nešel). Pokud tu chcete udělat pár fotek, je lepší jet hned ráno, kdy tu ještě není tolik turistů.

Atomium

Brusel je mimo jiné plný hezkých parků a na okraji jednoho z nich se nachází Europarlament, což byla moje druhá zastávka. Bohužel jsem tu nepotkal žádného známého politika (ikdyž jeden docela známý se mnou letěl zpátky letadlem) a celkově na mě areál působil prázdným dojmem – že by parlamentní prázdniny?

European Parliament

Historické centrum města určitě stojí za to a náměstí Grand place mě opravdu nadchlo. Co se týče kaváren a restaurací, setkal jsem se většinou s příjemnou obsluhou a v pohodě se všude domluvíte anglicky.

img_3902-e1501877987249.jpg

V centru najdete i spoustu obchodů a nákupních galerií. No, a když už jsou ty slevy, měl jsem pak co dělat, abych vše narval do příručního zavazadla. Jo a nezapomenout na belgickou čokoládu a vafle! 😀

IMG_3901

Brusel má dobrou městskou dopravu, využil jsem jak metro, tak autobusy i podzemní tramvaj, které tu říkají premetro. Dobré je u některých starších souprav metra odpočítávat si zastávky, protože nemají displeje a hlášení ve francoužštině nejsou vždycky úplně srozumitelná.

Brusel metro

Také je dobré dát pozor při cestě zpátky na letiště. Většina vlaků po výjezdu z Bruselu staví až na letišti Zaventem, ale přibližně každý třetí staví ještě v dalších stanicích. Samozřejmě jsem vychytal ten zastávkový vlak a shodou okolností vylezl jednu stanici před letištěm (jmenovala se taky Zaventem). Naštěstí jsem to dojel busem MHD.

Brussels central train station

Když shrnu celkový dojem, návštěva ve mě vzbudila spíše smíšené pocity. Zvláště všudypřítomní vojáci se samopaly stále ještě připomínali, co se tu před rokem stalo a v některých částech města není radno vylézat z metra. Jinak má město samozřejmě svou atmosféru a něčím mi tak trochu připomínalo Francii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s