Hong Kong – můj nejlepší výlet

Již dlouho jsem plánoval nějaký long haul trip a ve hře bylo několik destinací. Původně jsem měl jako první volbu New York, jenže do toho se v září objevila promo akce od Finnairu na letenky do Hong Kongu. Jelikož jsem se chtěl do Hong Kongu vždycky podívat a navíc výhodné letenky do New Yorku se objevují několikrát do roka, neváhal jsem.

hongkong-bay.jpeg

Po necelých 10 hodinách letu z Helsinek jsem vystoupil na letišti Chek Lap Kok, kde mě přivítalo krásné letní počasí. V den mého příletu (16. listopadu) bylo v poledne polojasno a 27 stupňů. Po zakoupení SIM karty s neomezenými daty (což je pro mě jako závisláka na telefonu nutnost) jsem se jel nejprve zbavit zavazadla na hotel a pak vyrazil poprvé nasát atmosféru města.

Stars promenade HKG

Naštěstí je Hong Kong bývalá britská kolonie, takže jsou veškeré ukazatele, nápisy i názvy nejen v čínštině, ale i angličtině. Navíc tu skoro každý rozumí anglicky, což je fajn. Další, co tu zůstalo po Britech je jízda vlevo, takže je potřeba přepnout na levostranný režim, hlavně při přecházení přes silnici.

 

 

 

Ubytování jsem nakonec sehnal kousek od centra v ostrovní části Hong Kong, plné mrakodrapů a také plné lidí. Hong Kong je poměrně malá oblast s vysokou hustotou zalidnění, proto je tu vše vyhnané pěkně do výšky. Můj hotel se svými 30 patry patřil spíše k nižším budovám, přestože jsem bydlel jen v 19. patře, měl jsem i tak pěkný výhled (na přístav).

Star ferry pier

Asijská kultura je tu opravdu znát, zvláště v pevninské části Mong Kok a Kowloon, které jsou daleko více čínské, než samotné centrum ostrovní části. Mezi ostrovem a pevninskou částí je nejlepší spojení trajektem „Star ferry“, která je jednak levnější než metro, navíc nabídne krásný výhled na obě části města.

star-ferry-hongkong.jpeg

Zajímavostí centra jsou i nadchody, něco jako nadzemní chodníky, které jsou jednak zastřešené a dá se přes ně přejít i na druhou stranu ulice. Jediné úskalí na tom je, že vedou většinou vždycky přes nákupák. Nákupních center je tu opravdu spousta a skoro ve všech najdete luxusní obchody, které jsou u nás leda na Pařížské. Běžné obchody najdete spíše v části Mongkok, kde jsou i pravá čínská tržiště.

 

Pokud jde o zajímavosti, krom projížďky „Star ferry“ byste neměli vynechat vyhlídku Victoria peak, odkud máte asi nejlepší výhled na město. Sem se nejlépe dostanete Victoria tram (trochu ve stylu petřínské lanovky), je však dobré si přivstat, protože jinak vás čeká minimálně hodinová fronta (já to první den vzdal). Té se dá vyhnout, pokud máte Octopuss card (obdoba londýnské Oyster, nebo naší Lítačky), případně se na Victoria peak dostanete i některou z autobusových linek, nebo kombinací městských eskalátorů a pěší chůze (ale je to celkem kopec).

 

Další, co jsem nemohl vynechat, byl Hong Kong park, který je kousek od dolní stanice Victoria tram a také projížďku městem dvoupatrovou tramvají.

 

 

Určitě též stojí za to zajít zkouknout po setmění světelnou show na mrakodrapech, která je nejlépe viditelná z druhého břehu (pevninské části), kam je opět nejlepší využít loď „Star ferry“ (i z té je suprový výhled). Světelnou show jsem natočil i jako časosběrné video (odkaz na video zde).

 

Jinak pokud budete mít více času, než jsem měl já, zajeďte na jednodenní výlet do Macau (asi hodina lodí), nebo na sochu budhy. Co stálo za to, byla určitě místní asijská kuchyně, které mi přišla dost rozdílná od té, co servírují u nás v čínských restauracích. Přesto jsem asijská jídla střídal i s tradiční  cestovní klasikou (mekáčem), který tu je na každém rohu.

KongKong_food

Co se týče dopravy po městě, můžete využít metro, tramvaje, autobusy a lodě. Já osobně jsem si s ohledem na blízkost centra od hotelu nepořizoval Octopuss card a kupoval jen jednorázové jízdenky na metro, nebo jezdil lodí. Jízdenky na metro koupíte v automatu, v tramvaji a buse se většinou platí hotově při výstupu vhozením mincí do kasičky u řidiče. „Star ferry“ má pak vlastní automaty. Pozor u automatů na jízdenky, berou jen bankovky a mince. Dokonce ani automat na lístky na vlak z letiště nebral karty, jak je zvykem v Evropě. Naopak v obchodech berou karty téměř všude (vyjma některých rychlých občerstvení) a bankomaty najdete téměř v každé ulici (já nejraději vybíral v bankomatech HSBC).

doubledecker-trams.jpeg

Pokud se chystáte někam dál a máte rádi města, Hong Kong určitě doporučuji. Pro mě to byla první cesta na dálný východ a momentálně asi zatím nejlepší výlet v mém životě. Pokud budu mít někdy cestu poblíž, určitě se sem alespoň na den vrátím.

 

 

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s